İş Yeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İşyeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmakişyeri hekimi üzere aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığınca yetkilendirilmiş işyeri hekimliği belgesine sahip hekimlerdir. Kimler işyeri hekimi olabilir? Hekimler, iş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği bilim uzmanı unvanına sahip olanlar işyeri hekimi olabilir. İşyeri hekimlerinin eğitimlerini vermek üzere bakanlıkça yetkilendirilen eğitim kurumlarında işyeri hekimi eğitimine katılarak, yapılacak sınavda başarılı olanlara işyeri hekimliği belgesi verilir.

İşyeri Hekimi Hizmeti Alma Zorunluluğu

işyeri hekimi hizmetleri01/01/2014 tarihinde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu göre bir işçi bile çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu getirmiştir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin takibi, kontrolü ve izlenmesi amacıyla bütün iş yerlerini kapsayacak şekilde isg katip üzerinden yapılacaktır. 10' dan az çalışanı olan tehlikeli sınıfında olan iş yerlerinde, işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene 11,967 Türk Lirası (2019 yılı), görevlendirmenin yapılmaması durumunda her ay için yine 11,967 Türk Lirası idari para cezası verilecektir. Bu para cezası 10' dan fazla çalışan tehlikeli ve 10' dan az çalışan çok tehlikeli sınıfta ki işyerleri için % 20 artmaktadır. Hatta bu para cezasının uygulanması için iş yerlerinin teftişine dahi gerek kalmadan, Bakanlık elektronik ortam (İsg – Katip) üzerinden bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işverenleri rahatça tespit edip, idari para cezası uygulayacak. 

İşyeri Hekimi Hizmetleri

İşyeri hekimliğinde işe bağlı hastalıkların ve iş yeri ortamına bağlıişyeri hekimi hizmeti meslek hastalıkları tanısının zamanında konabilmesi için periyodik kontrol muayenelerinin düzenli ve düzgün olarak yapılmasının çok büyük önemi vardır. Periyodik kontrol muayenelerin yapılmasında göz önünde tutulması gereken en önemli nitelik muayeneler amaca uygun yapılmalıdır. Yani işyeri hekimi hizmet verdiği işyerinde hangi hastalık türünden şüphe ediyorsa, onların ön tanılarını koymasına yarayacak olan bulguları araştırmalıdır. Amaca uygun olmayan, baştan savma yapılmış bir periyodik kontrol muayenesinin hiçbir değeri yoktur. Bu muayenelerde en uygun şekil işyeri hekiminin laboratuvar ve teknik destekten yararlanmasıdır. İşyeri hekimin aradığı patolojik bulguları destekleyecek ek incelemelerin (biyolojik materyalde yapılacak analizler, ortam ölçümleri v.b) yapılması en idealidir. 

Yavuzlar Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Yavuzlar Mühendislik ve Danışmanlık, 1989 yılında Kayseri' de Makine Mühendisi Sonda YAVUZ tarafından kurulmuş bir mühendislik ve danışmanlık şirketidir. 2013 yılında kurumların iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ihtiyaçlarını tek elden çözmek için Yavuzlar İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezini kurmuştur. 2017 yılında işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı ihtiyacını karşılamak için Yavuzlar Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığını kurmuştur.
Devamını Oku...

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Hacısaki mah. Alpay sok. Lifos Tower İş Merkezi (Dünyam Hastanesi Arkası) A Blok Kat:2 No:3-4 Kocasinan / KAYSERİ Osgb Şube : Aşık Seyrani mh. Muammer Kocatürk cd. No:71/b Develi / KAYSERİ
0 (352) 320 01 23
0 (352) 320 44 11
0 (352) 320 44 00
yavuzlar_muhendislik@hotmail.com
info@yavuzlarisguvenligi.com.tr
Copyright © 2024 | Yavuzlar OSGB. Tüm hakları saklıdır.